Naturalne przyprawy do mięsa wołowego gwarancją dobrego smaku – Ogólnopolski Informator Masarski
Kminek to kolejna naturalna przyprawa, która pasuje do mnóstwa potraw z wołowiną, np. gulaszy, kotletów mielonych, czy
rostbefu. Małe brązowe nasionka kminku posiadają aromatyczny zapach, lekko piekący, korzenny smak. Podstawową korzyścią medyczną związaną z tą przyprawą jest jej dobry wpływ na trawienie.
Natomiast koperkiem (świeżym lub suszonym) można wzbogacić sos, który będzie wspaniałym dodatkiem do pieczonych żeber wołowych.
Zgrany duet natki pietruszki i czosnku poprawi, m.in. smak wołowych zrazów czy roladek. Zielone liście pietruszki są bogactwem wielu witamin i minerałów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu, natomiast czosnek jest warzywem o licznych właściwościach prozdrowotnych.
Chcąc przyrządzić pikantne danie, np. strogonowa z wołowiny możemy przyprawić je chili albo pieprzem kajeńskim. Kapsaicyna zawarta w papryce chilli oraz w pieprzu kajeńskim posiada właściwości antyrakowe, przeciwzapalne i rogrzewające. Przyśpiesza również przemianę materii, a co za tym idzie – wspomaga proces odchudzania. Gwarancją dobrego smaku wołowiny, szczególnie duszonej, będzie również dodatek lubczyku. W sztuce kulinarnej wykorzystuje się zazwyczaj liście tej rosliny (choć można także dodać do potraw jej nasiona lub kłącze), które cechują się charakterystycznym
ostrym smakiem. Warto jednak pamiętać, by nie przesadzać z użyciem tej przyprawy, gdyż jest ona bardzo wyrazista, potrafi zdominować smak danej potrawy i uczynić ją mało apetyczną. Lubczyk wspomaga trawienie i jest polecany przy dolegliwościach żołądkowych. Przyprawy doskonale pasujące do mięsa wołowego, choć rzadko stosowane przedstawiają zdjęcia powyżej.
Obecnie bardzo popularne na rynku przypraw są mieszanki przyprawowe, w których odpowiednio dobrane składniki pozwalają na uzyskanie pożądanego smaku i zapachu oraz barwy. Wieloskładnikowe mieszanki stanowią najbardziej rozwijającą się kategorię przypraw, co jest spowodowane łatwością ich wykorzystania, krótkim czasem przygotowania i niską ceną tych produktów.
Dlatego w czasie przyrządzania znanych, klasycznych burgerów najprościej użyć ziół prowansalskich. Każdy ze składników tej popularnej mieszanki przyprawowej wyróżnia się wyjątkowymi walorami: oregano, tymianek i cząber gwarantują lekko gorzkawą nutę, rozmaryn sosnowy aromat, natomiast bazylia i majeranek lekko słodkawy, a zarazem pikantny smak. Co ciekawe, do oryginalnych francuskich ziół prowansalskich dodaje się również odrobinę lawendy, zapewniającej aromatyczny zapach całej kompozycji. Zioła prowansalskie zawierają duże ilości substancji czynnych: olejki lotne, garbniki i gorycze. Związki te pobudzają zmysł powonienia i smaku, wzmagają apetyt i ułatwiają trawienie. Popularny tatar z wołowiny warto wzbogacić, dostępną na polskim rynku, przyprawą do wołowiny, która powstała ze zmieszanych w odpowiednich proporcjach cebuli, kolendry, pieprzu czarnego, ziela angielskiego, rozmarynu, majeranku, liścia laurowego, korzenia lubczyku, chili oraz jałowca. Ostatni z wymienionych składników, charakteryzuje się bardzo łagodnym, lekko gorzkawym i korzennym smakiem oraz silnym kwiatowym aromatem. Owoce jałowca zawierają m.in. olejek eteryczny, flawonoidy, garbniki, kwasy organiczne, związki cukrowe (m.in. glukozy i fruktozy) oraz sole mineralne. Dzięki tym związkom jałowiec ma właściwości moczopędne i działa bakteriobójczo.
Antrykot oraz stek typu T-bone (składający się z jednej części polędwicy, jednej części rostbefu i kości żebrowej), doskonałe do smażenia, będą smakowały i wyglądały wyśmienicie, kiedy zostaną uzupełnione przyprawą zawierającą: liście curry (w polskich sklepach można je dostać w formie suszonej albo zamrożonej), kurkumę, kmin oraz suszoną słodką paprykę.
Natomiast polędwicę wołową przeznaczoną na carpaccio przed poddaniem obróbce termicznej dokładnie natrzyjmy mieszanką zawierającą: kmin, czarny pieprz, kolendrę, nasiona kardamonu, goździki, gałkę muszkatołowa, cynamon, suszony imbir, liście laurowe oraz kminek. Danie to, będzie wyglądało wspaniale, kiedy zostanie posypane nasionami czarnuszki, które początkowo mają przypominający gorzką kawę smak, po chwili przechodzący w ostry, korzenny. Ponadto odznaczają się charakterystycznym muszkatołowo – korzennym zapachem. Niektórzy przed dodaniem do potraw nasion czarnuszki prażą jelub mielą, by jeszcze bardziej uwydatnić jej walory smakowe. Przyprawa ta, poprawia apetyt, korzystnie wpływa na wątrobę oraz oczyszcza nerki. Posiada również działanie przeciwbakteryjne i przeciwbólowe.
Przez długi czas wołowina uważana była za produkt dostępny tylko dla nielicznych, który nie ma szans zagościć w polskim jadłospisie na stałe. Jednak obecnie ten typ mięsa pojawia się już w naszych sklepach i jest coraz bardziej popularny wśród rodaków, którzy przekonali się, że przygotowywanie wołowiny wcale nie jest czasochłonne i skomplikowane. Dodatkowo dobrze dobrane naturalne przyprawy wzbogacają każde danie oraz decydują o ostatecznym smaku wołowej potrawy.